Inblick i WSOP-finalisternas spelaggression och spelstil

Idag avgörs det vem som vinner 2010 års WSOP Main Event armband

Två spelare återstår i årets World Series of Poker Main Event final. Dessa två ska avgöra vem av årets November nine spelare som går ifrån med årets titel, förstapriset på $8,9 miljoner och WSOP-armbandet. Duhamel går upp emot Racener med en enorm ledning, hållandes sex gånger så mycket marker som sin motståndare.

I denna artikel fokuserar vi inte på denna heads-up match utan vi har här tagit en titt på hur finalisterna hitintills spelat finalen, vilket deras VPIP var, hur många gånger de höjt preflop med mera. Ledaren Duhamel var den spelare som under gårdagen med nästhögst VPIP, med endast Joseph Cheong framför sig. Det visade sig också vara just dessa två som satt med högst preflop aggression där bägge spelarna höjt preflop i 20,55 % av alla händer.

Spelarstatistik WSOP Main Event finalbord 2010

NamnSpelade händerVPIPPFR%PF 3B%PF 4B%
Jason Senti11622.41%14.66%1.72%0.86%
Joseph Cheong21934.25%20.55%5.02%2.28%
John Dolan12914.73%11.63%2.33%0%
Jonathan Duhamel21930.14%20.55%6.85%0%
Michael Mizrachi18526.49%12.43%3.24%1.62%
Matthew Jarvis4327.91%13.95%11.63%0%
John Racener21923.29%13.7%4.11%0%
Filippo Candio18812.23%6.91%2.66%1.6%
Soi Nguyen2814.29%10.71%0%0%

Här har vi en del andra intressanta siffror från gårdagens final:

  • Senti var all-in fyra gånger under de 14 första händerna
  • Senti var all-in nio gånger innan han till slut åkte ut under hans tionde all-in
  • Mizrachi spelade sin första hand först efter 16 händer in i finalen
  • Första gången en spelare fick en ”walk” var i hand 58
  • Första gången vi fick se en limp var i hand 72
  • Racener's allra första 3-bet kom först i den 90:e handen!

Innan de drog igång finalen presenterades årets WSOP Player of the Year, som efter Mizrachis utslagen på femteplatsen gjorde att denna titel tillföll Årets Spelare under WSOP tillföll Frank Kassela. Han fick komma upp på scenen där han mottog en gigantisk prischeck som innebär att han nu kommer att få spela i de tre efterföljande World Series of Poker Main Event. Samtidigt passade Ty Stewart att hedra 2006 års WSOP Player of the Year, Jeff Madsen. 2006 var det först året som denna titel introducerades och Madsen fick aldrig erkännandet, aldrig mottaga något pris eller bli hedrad på något sätt, och Stewart ville här, fyra år senare, ge Madsen de erkännande han förtjänade.

Sist men inte minst, introducerades också årets invalda spelare till Pokern Hall of Fame, som i år valde in Eric Seidel och Dan Harrington.

Heads-up finalen i WSOP Main Event är nu LIVE och ni kan följa den direkt via PokerNews live-bevakning!

Klicka på bilden för att komma till WSOP-LIVE rapportering
Klicka på bilden för att komma till WSOP-LIVE rapportering

Fler nyheter

Vad tycker du?