Krukan stänger igen

Krukan stänger igen 0001

Den 21 maj fick spelklubben Krukan på Södermalm besök av polis och åklagare på uppdrag av Lotteriinspektionen. Man gjorde en husrannsakan mitt under pågående turnering, och nu tvingas klubben göra sina medlemmar besvikna genom att stänga sina portar.

Krukan är en populär klubb för medlemmar som vill spela pokerturneringar, whist, backgammon och andra typer av sällskapsspel på sin fritid. Det är med stor besvikelse som klubbens ordförande nu går ut och meddelar att klubben inte längre står öppen för medlemmarnas förfogande.

”Vi väntar på besked från åklagarmyndigheten, och vill absolut inte riskera att göra något som kan ifrågasättas av myndigheter. Det har aldrig varit vår avsikt.” säger klubbens ordförande.

Vad tycker du?

Fler nyheter

Other Stories