Pokerklubb i Stockholm lägger ner verksamhet efter väpnat rån

Pokerklubb i Stockholm lägger ner verksamhet efter väpnat rån 0001

Den högt aktade pokerklubben "Sviten" i Stockholm lägger ner sin verksamhet efter att ha blivit utsatta för ett rån natten mellan lördag och söndag. Det var inpå småtimmarna på söndagsmorgonen som två eller tre maskerade män tog sig in i lokalen, belägen vid Mariatorget i Stockholm. Beväpnade med knivar hotade de personalen och spelarna, tvingade in alla in i ett rum och tvinga där till sig plånböcker, klockor och mobiltelefoner från personerna. Dessutom kom de över klubbens dagskassa på ungefär 10 000 kr. Det hela kunde ha slutat betydligt värre men offren gick rånarna till mötes och de kunde sedan lämna platsen utan att någon kommit till fysisk skada men de utsatta chockades självfallet.

Totalt beräknas hela kuppen ha resulterat i stölder för dryga 50 000kr men klubbens ägare har valt att inte polisanmälan. I ett uttalande till Expressen så sa en männen som drivit klubben att "..skadan är redan skedd och därav finns det ingen anledning att dra in polisen." Istället väljer nu personerna bakom klubben att lägga ner sin verksamhet.

Detta är inte första gången som detta sker i Sverige. I takt med att populariteten för spelet ökar så ökar även antalet klubbar runt om i landet. I takt med att fler och fler klubbar växer fram så tilltar även brottsligheten mot spelet. Tidigare i år har bland annat två andra pokerklubbar utsatts för liknande händelser. Under september i år rånades en pokerklubb i Umeå där ett tiotal ungdomar i 20-års åldern rånades av fem beväpnade män. Senare, under november månad, hände det igen, men denna gång i Uppsala. Pistolbeväpnade gärningsmän stormade in i spellokalen, tvingade till sig plånböcker, kontanter, mobiltelefoner samt lokalens kassa. Under detta rån utsattes även offren för fysiskt våld i form av sparkar samt slag mot huvudet med pistol. Ingen kom till allvarlig skada men de utsatta chockades av händelsen. Med de diffusa regelverk som finns gällandes klubbarnas verksamhet så är det svårt för polisen att få in tips och klara upp dessa typer av rån. Spelarna delger inte öppenhjärtat hur mycket kontanter som stod på spel och därför kan det i många av dessa fall vara väldigt svårt för polisen att ta reda på hur stor den exakta summan egentligen var.

Klart är i alla fall att i samband med pokerns tillväxt så ökar även brottsligheten mot spelet. Om inte online så i form av rån mot klubbar och lokaler som dessa. Snart kanske klubbarna tvingas anställa väktare som skyddar deras verksamhet mot denna typ av brottslighet. Fortsätter det i denna takt så dröjer det nog inte allt för länge innan någon person kommer allvarligt till skada vid en liknande händelse som den i helgen.

Vad tycker du?

Fler nyheter

Other Stories