Everest Poker genomför stor uppgradering av mjukvara

Everest Poker genomför stor uppgradering av mjukvara 0001

Everest Poker, den snabbt växande europeiska poker operatören, meddelade nyligen att man genomfört en större översyn och uppgradering av sin mjukvaruplattform, allt i syfte att förbättra känslan och stabiliteten för spelarna.

Everest Poker är känt världen över som en av de bästa flerspråkiga operatörerna bland alla poker operatörer. Även konkurrenter har bekräftat att Everest Pokers flerspråkiga sidor är av superb klass och detta kan vara stora bidragande orsaker varför Everest Poker har lyckats med att locka till sig en så stor skara spelare i Europa.

Everest har i och med denna uppgradering implementerat nya sökfunktioner i sin lobby, allt för att göra det så enkelt som möjligt för sina spelare att finna just deras typ av spel. Man har även gett spelarna tillgång till något som Everest Poker kallar för "training room", där spelarna kan hona sina kunskaper till de yttersta. Nu har också spelarna tillgång till sina konto uppgifter samt till en Everest Pokerguide.

Jonathan May, Everest Pokers Property Manager, hade följande att säga i ett uttalande:

"Vi strävar alltid efter att göra vår pokermjukvara så enkel som möjligt att använda för våra spelare och göra det lika enkelt för spelarna att leta rätt på just de spelet som de vill spela. Vi kommer fortsätta att uppgradera vår mjukvaruplattform och därmed även förbättra vår mjukvara, allt för att försäkra att våra spelare får den bästa tänkbara spelupplevelsen hos oss på Everest Poker."

Vinn en plasma-tv i exklusiv freeroll

För de svenskar som ännu inte prövat på Everest Poker, då kommer nu det gyllene tillfället, då vi på PokerNews nu erbjuder en exklusiv freeroll för de skandinaviska spelarna som registrerat sig hos Everest Poker via Pokernews. Den 3 juni klockan 20:00 så kommer denna exklusiva $3 000 freeroll att spelas. Den är som sagt bara öppen för spelare från Sverige, Norge, Danmark och Finland och alla dessa spelare måste ha registrerat sig via PokerNews för att kunna vara med.

På spel står som sagt en plasma-tv till vinnaren, värd $2 500, men detta är inte allt, andra plats ger 2 "gold tokens", tredje plats ger 1 "Gold Token", fjärde plats 3 "Bronze Tokens", femte plats 2 "Bronze Tokens" och sjätte plats får 1 "Bronze Tokens". De bäst placerade spelarna från respektive land (gäller dock inte vinnaren av plasma-tvn) kommer även få en 80GB iPod i pris.

Dessa tokens som spelarna vinner kan de använda sig av för att köpa in sig i Everest Pokers olika turneringar. Valör och antal avgör vilka turneringar som är tillgängliga. För ytterligare information om hur ni går till väga för att delta i denna freeroll, besök då vår freeroll sida.

[I]Dagens PokerNews tips: Ladda ner Everest Poker idag och ta del av vår exklusiva PokerNews bonus, få hela $50 extra utöver Everest Pokers $100 välkomstbonus. Detta tillsammans med vår exklusiva $3 000 freeroll gör det till ett måste att gå med, tycker du inte?[/I]

Vad tycker du?

Fler nyheter

Other Stories